Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

Uzziniet vairāk par apkures vadības algoritmiem

ATGRIEZIES

No teksta jūs uzzināsiet:

 • kā darbojas apkures vadības algoritmi
 • kurš algoritms vislabāk darbojas kāda veida apkurei
 • mēs arī iepazīstināsim ar atsevišķiem SALUS Controls termostatu modeļiem.

Temperatūras termostati – kas kontrolē apkuri?

Apkures vadības algoritms ir nekas cits kā apkures shēma, kas iebūvēta temperatūras termostatā un ir atbildīga par vēlamās temperatūras uzturēšanu telpā. Tas nosaka ierīces efektivitāti un funkcionalitāti. Algoritma precizitāte nodrošina precīzu apkures kontroli un līdz ar to arī mazākus rēķinus un lietotāju apmierinātību.

Kā ekonomiski kontrolēt apkuri? Kāda ir atšķirība starp vienkāršu un tehnoloģiski progresīvu vadības algoritmu? Kurš no tiem vislabāk darbosies, lai kontrolētu radiatorus, un kurš – grīdas apsildi?

Apkures kontrole ir matemātika

Radiatoru (konvekcijas) apkuri raksturo ātra radiatoru uzsildīšana līdz augstām temperatūrām un līdz ar to ātra telpu sasilšana. Līdzīgi arī pretējā virzienā – radiatoru un telpu ātra atdzišana. Savukārt grīdas apsildei raksturīga zema sildvirsmas temperatūra, kā arī augsta termiskā inerce (ilgs sasilšanas un atdzišanas laiks – līdz vairākām stundām).

Ne katra vadības programma ir piemērota visiem apkures veidiem. Lai izvēlētos savai mājai piemērotāko vadības sistēmu, ir vērts to apzināties.

CH histerēze

Šis ir vienkāršākais divu pozīciju algoritms (ieslēgts/izslēgts). Tas darbojas, pamatojoties uz starpību, pie kuras termostats, sasniedzot lietotāja noteikto temperatūru, atkal nosūta apkures katla apkures pieprasījuma signālu. Tas izraisa pastāvīgas temperatūras svārstības – uzkarsēšanu, atdzišanu, uzsildīšanu, atdzišanu utt. Ja histerēze ir iestatīta uz ± 0,5 grādiem pēc Celsija un pieprasījuma vērtība ir 23 grādiem, termostats iedarbinās katlu, kad temperatūra pazeminās līdz 22,5 grādi un izslēgs  to, kad tā paaugstināsies līdz 23,5. Šī shēma ir balstīta uz nelielu pārsniegšanu un negarantē precizitāti. Siltās grīdas apsildes augstās inerces dēļ histerēze nav ieteicama termostatos, kas paredzēti grīdas apsildei. Tas dod apmierinošākus rezultātus radiatoru apsildē.

PWM

Stabilāks risinājums ir impulsa platuma modulācijas vadība vai impulsa platuma modulācija. Tas ir arī divu pozīciju mehānisms (ieslēgts/izslēgts), taču tajā kā papildu parametrs ir iekļauts sildīšanas laiks. PWM atšķirība starp iestatīto temperatūru un pašreizējo temperatūru nosaka sildīšanas ierīces darbības laiku. Tas tiek darīts, pamatojoties uz formulu tabulu. Lai labāk izprastu, pārnesīsim šo mehānismu uz noteikumu. Lai saglabātu iestatīto temperatūru, ja temperatūras starpība ir X grādi – sildierīce ieslēgsies uz Y minūtēm (iepriekš noteikts sildīšanas laiks). Neliela atšķirība nozīmē īsu apkuri, liela atšķirība – gara (dažādas telpas sakarst dažādos laikos). Šis algoritms – ņemot vērā sildīšanas laiku – tiek izmantots, lai ar labiem rezultātiem kontrolētu grīdas apsildes sistēmu.

TPI

Attiecībā uz TPI (Time Proporcional and Integral), kas ir pašmācības laika proporcionāls integrālais algoritms, situācija ir līdzīga PWM. Tomēr šī programma nedarbojas, pamatojoties uz formulām. Tas ir efektīvāks, jo aprēķina katla darbības laiku, pamatojoties uz matemātiskiem integrāļiem. Tā “mācās”, nevis izmanto veidnes. Pateicoties šiem aprēķiniem, termostats “zina”, cik ilgi katls ir jāieslēdz, lai noteiktajā laikā sasniegtu vēlamo temperatūru. Termostats “paredz”: kad temperatūra drīz samazināsies, tas sāk sildīt pietiekami agri.

ITLC

Iekšējās temperatūras slodzes kompensācija ir augsto tehnoloģiju precizitātes temperatūras uzturēšanas algoritms, ko var raksturot kā jauno TPI. Tas ir precīzāks un – modulējot izpildmehānisma atvēršanas / aizvēršanas laiku – nodrošina vēl labāku apkures kontroli.

Apkures kontrole ar SALUS Controls termostatiem

Uzņēmums SALUS Controls piedāvā temperatūras termostatus, kas piemēroti visu veidu apkurei. Salīdzinot ar citu zīmolu termostatiem, tas ir labāks, salīdzinot vadības algoritmu ar apkures veidu. Piemēram, grīdas apsildei paredzētie modeļi ir aprīkoti ar ITLC / TPI vai PWM algoritmiem (neaprobežojoties tikai ar histerēzi). Tātad, ir vērts uzsvērt, ka ceļā uz mūsdienīgumu uzņēmums SALUS Controls ir izstrādājis un darbībā pierādījis arī precīzākus algoritmus nekā PWM.

Katra sistēma jāizskata individuāli, taču pieņemsim, ka radiatoru uzstādīšanu – sadarbībā ar termostata radiatoru galviņām – var veikt standarta modeļi, kā arī SALUS Smart Home bezvadu sērijas modeļi. Grīdas apsildei – izņemot Smart Home sēriju – labākā izvēle ir Expert HTR, Expert NSB un Expert kategoriju produkti.

VS30W

Digitāls, vadu temperatūras termostats (zem apmetuma montējams – uzstādīšana φ 60 mm kastē) ar PWM sistēmu un iespēju izveidot grafikus. To izmanto, lai kontrolētu virsmas sildīšanu vai dzesēšanu (piemēram, apsildāmu grīdu). Izmantojot elektroinstalācijas centru, termostats ietekmē dienas termostatu ekonomisko darbību (nakts temperatūras samazināšana – NSB). Tas sadarbojas ar KL08NSB vai KL06-M (230V) un NC vai NO izpildmehānismiem.

HTRP-RF(50)

Digitāls ar baterijām darbināms termostats ar TPI sildīšanas algoritmu un ieeja papildu grīdas/gaisa temperatūras sensoram. To izmanto bezvadu vadībai SALUS Smart Home ierīcēs (elektroinstalācijas centrs KL08RF, TRV galva, RX10RF vadības modulis). To var vadīt bezsaistē (ar CO10RF koordinatoru – tad tas darbojas kā iknedēļas kontrolieris) un tiešsaistē (izmantojot interneta vārteju UGE600 un lietotni SALUS Smart Home). Tas nodrošina iespēju izveidot savus grafikus.

VS20BRF

Digitālais temperatūras termostats ar TPI sildīšanas algoritmu un papildu temperatūras sensora (grīdas/gaisa) vai noslogojuma sensora (viesnīcas karte) ieeja. To izmanto SALUS Smart Home ierīču bezvadu vadībai (KL08RF elektroinstalācijas centrs, TRV galva, RX10RF vadības modulis). To var vadīt bezsaistē (ar CO10RF koordinatoru – tad tas darbojas kā nedēļas termostats, ikdienas termostats vai karstā ūdens laika programmētājs – ar RX10RF) un tiešsaistē (izmantojot UGE600 vārteju un SALUS Smart Home lietojumprogrammu).

Quantum SQ610

Daudzfunkcionāls temperatūras termostats, kas kontrolē SALUS Smart Home sērijas produktus. Nodrošina iespēju kontrolēt bezsaistē (izmantojot CO10RF), tiešsaistē (izmantojot UGE600 un mobilo lietotni) un vadu (ar tiešu savienojumu ar tādām ierīcēm kā vadu vadības maģistrāle, katls). Starp daudzajām Quantum SQ610 priekšrocībām visievērojamākās ir:

 • iebūvēts mitruma sensors
 • kontroles algoritma izvēle (ITLC, histerēze: ± 0,5 ° C vai ± 0,25 ° C)
 • ieeja papildu sensoram (temperatūra/viesnīcas karte)
 • PIN atslēga un temperatūras ierobežojumu iestatīšana (viesnīcu nozare), kā arī ērtas un vienmēr siltas grīdas luksusa funkcija (WARM FLOOR funkcija)

Visbeidzot, Quantum modelis ir aprīkots arī ar optimizācijas funkciju, kuras pamatā ir ITLC algoritms – OPTIMUM START / OPTIMUM STOP.

Par ko ir runa?

Labāka vadības precizitāte un lielāka plānošanas precizitāte. Ja ir iespējota funkcija OPTIMUM START, termostats jau labu laiku iepriekš nosūta sildīšanas signālu siltuma avotam. Rezultātā telpā noteiktā temperatūra tiek sasniegta noteiktajā laikā. No otras puses, ja ir iespējota funkcija OPTIMUM STOP, termostats darbosies pretēji – tas aprēķinās sistēmas inerci (atdzišanas laiku) un iepriekš izslēgs siltuma avotu, lai pazeminātu temperatūru telpā uz norādīto laiku. Tā rezultātā, nezaudējot komfortu un saglabājot grafikā noteikto temperatūru, mēs izvairāmies no pārmērīgas braukšanas. Tas ir ērti un ekonomiski.

OPTIMUM START un OPTIMUM STOP nav obligāti (tos var ieslēgt vai izslēgt), enerģijas taupīšanas papildinājumi, kas kombinācijā ar inteliģento ITLC algoritmu padara temperatūras termostatu vēl efektīvāku tā darbībā un samazina apkures izmaksas.

Kā redzat, lai ierīce labāk pielāgotos noteiktai apkures sistēmai, mūsdienu termostati SALUS Controls dod lietotājam iespēju izvēlēties vadības algoritmu. Produktu klāsts ir bagātīgs. Atkarībā no budžeta un lietotāju vajadzībām ikviens atradīs kaut ko sev.

Kontakti
Sākt sadarbību

KontaktiTehniskais atbalsts

support@salus-controls.eu

  UzstādītājsLietotājsAttīstītājs
  Salus

  Zīmola SALUS Controls izplatītājs:
  QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

  Rolna iela 4, Kobielice, 43-262,
  Silēzijas province, PL,
  NIP: 638 180 68 25,
  KRS: 0000440955,
  birojs: +48 32 700 74 53,
  serviss: +48 32 750 65 05,
  fakss: +48 32 790 44 85
  Pirmd. – piektd., 9:00-17:30

  image/svg+xml

  © QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

  Design & Code by Foxstudio