Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

Siltumapgādes instalācija nesezonas laikā

ATGRIEZIES

Aiz loga pavasaris. Strauji pārejam uz siltumapgādes sistēmas atpūtas periodu. Aukstajā sezonā radiatori un grīdas cilpas darbojas ar pilnu jaudu. Tomēr arī siltajos mēnešos nevajadzētu par viņām aizmirst. Pavasaris un vasara ir lielisks laiks, lai kārtīgi atsvaidzinātu ne tikai ēkas, bet arī siltumapgādes sistēmas elementus mājās, skolās un darbavietās.

Renovācija soli pa solim

Labs ieradums ir regulāra visu mājā/dzīvoklī/birojā darbojošos iekārtu nolietojuma pārbaude. Piesardzība palīdz izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem pēkšņas avārijas un augstu remonta izmaksu veidā, kad kaut ko ir nepieciešams iegādāties tūlīt un tagad. Attiecībā uz siltumapgādes sistēmu, lielāko gada laiku darbojošos iekārtu efektivitātes kontrole šķiet īpaši nepieciešama.

Kā to izdarīt?

Lūk, 4 svarīgi punkti, kurus nedrīkst izlaist:

Instalācijas apskate

Siltumapgādes sistēmas periodiska tehniskā apskate ir gan apkures efektivitātes, gan Jūsu drošības jautājums. Neatbilstības var palielināt ekspluatācijas izmaksas, kā arī apdraudēt iedzīvotāju/darba ņēmēju veselību un dzīvību (piemēram, saindēšanās ar tvana gāzi). Sistēmas tehniskās apskates laikā nepieciešams pārbaudīt ne tikai dūmeni (cietā kurināmā apkures katlu gadījumā) un apkures katlu, bet arī visu instalāciju – centrālapkures sistēmu un siltā ūdens apgādi, cauruļu un grīdas apsildes kolektora stāvokli.

Kontrolējot dūmeņa stāvokli, ir jāpārbauda dūmvadu caurlaidība un hermētiskums, kā arī jārūpējas par dūmu, gāzes un ventilācijas kanālu kopšanu. Šādu pakalpojumu var sniegt tikai skursteņslauķis vai kvalificēts speciālists.

Apkures katla apskates laikā svarīga ir automatizācijas atbilstības pārbaude – dzinēji, sūkņi, ventilatori, vārsti – un degšanas efektivitātes novērtējums. Kam ir paredzēta izplūdes gāzu analīze? Pareizai katla darbības parametru iestatīšanai. Tiek veikti O2, CO, CO2, NOx mērījumi un noteiktas tādas vērtības kā: efektivitāte, siltumenerģijas zudums, gaisa/kurināmā attiecība, velkme u.tml. Ir vērts atcerēties, ka sliktākas sadegšanas rezultātā uz siltummaiņa nogulsnējas sodrēji, kas palielina kurināmā patēriņu – gāzi vai šķidro kurināmo.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, siltumapgādes instalācijas elementu apskati nepieciešams veikt reizi gadā, ko apliecina tehniskās apskates protokols.

Regulāri veicamās darbības:

 • komplektējošo daļu tīrīšana – jo īpaši izmešu izvadīšanas daļa
 • aizdedzes/jonizācijas elektrodu stāvokļa pārbaude
 • drošības sistēmu/sensoru pārbaude (dūmeņa velkme, pārkaršana, gāzes noplūde)
 • vadu, elektrisko un hidraulisko savienojumu pārbaude
 • nolietoto detaļu nomaiņa: filtri, blīves
 • iespējamo ierīces defektu diagnostika (pārrāvumi, plaisas u.tml.)
 • regulācija
 • izmēģinājuma palaišana (iespējamās atgaisošanās pārbaude)

Pie viena ir vērts parūpēties arī par mājas elektriskās un gāzes instalācijas pārbaudi. Tehniskajā apskatē jāiekļauj: elektrodrošības mērījumi, elektriskās strāvas sadales paneļu aizsardzības novērtējums un ventilācijas pārbaude telpās, kur tiek izmantotas ar gāzi darbināmas ierīces.

SVARĪGI:

 • efektīva siltumapgādes sistēma nodrošina tik daudz siltuma, cik nepieciešams, patērējot kurināmo – gāzi, šķidro kurināmo, ogles, elektroenerģiju – pēc iespējas mazākā daudzumā.
 • drošības apsvērumu dēļ siltumapgādes sistēmas tehnisko apskati drīkst uzticēt tikai autorizētam servisam vai kvalificētiem speciālistiem.

Radiatoru tīrīšana un atgaisošana

Pirms pirmās radiatoru siltumapgādes sistēmas palaišanas apkures sezonas laikā ir svarīgi attīrīt radiatorus no netīrumiem. Vasarā, kad tie netiek izmantoti, uz to virsmas un iekšpusē veidojas netīrumi. Ja tie netiek noņemti, pēc dažām ne tik intensīvas apkures dienām, gaisā būs jūtams nepatīkams piedegušu putekļu aromāts. Tas ir neveselīgs cilvēka elpceļiem un bīstams alerģijas slimniekiem.

Radiatoru tīrīšanai izmantojiet birstes ar maigiem sariem un mīkstas drāniņas, kas nekaitē lakotajai radiatoru virsmai. Iekšpuses tīrīšanai visērtāk izmantot birsti, kas piestiprināta pie gara roktura. Tas palīdzēs labāk piekļūt visiem stūriem. Lai būtu vieglāk iekļūt starp radiatora plāksnēm, varat noņemt sildītāja augšējo vāku (tā saukto režģi) un sānu aizsargus.

Dažreiz, pirmās palaišanas laikā, radiatoros ir dzirdama ūdens burbuļošana, sīkšana vai svilpšana. Tās ir atgaisošanās pazīmes. Radiatoru iekšpusē ir uzkrājies ūdens ar gaisa burbuļiem, kas neļauj izplatīties siltumam. Tāpēc radiatorus ir nepieciešams atgaisot, izlīdzināt tajos spiedienu un papildināt ūdens līmeni.

Radiatoru atgaisošanu iespējams veikt pašrocīgi. Šim nolūkam ar īpašu atslēgu atskrūvē vārstu (kas parasti atrodas radiatora augšpusē). No vārsta sāks izplūst gaiss, pēc tam gaiss ar ūdeni un tad iztecēs pats ūdens – tajā brīdī ir pārliecība, ka radiators ir atgaisots. Vārstu drīkst aizgriezt, bet spiediena un ūdens līmeni sistēmā izlīdzināt. Spiedienu nolasa no manometra uz apkures katla. Parasti tas ir no 1 līdz 2 bāriem. Ja spiediens ir zemāks, sistēmā, izmantojot vārstu uz apkures katla, nepieciešams iepildīt ūdeni. Lai radiatoru siltumapgāde darbotos pareizi visas sezonas laikā, šo darbību pēc kāda laika ir  nepieciešams atkārtot.

Regulatori: bateriju nomaiņa un jaunākie modeļi

Kas ietaupa līdzekļus, veicot mājas siltumapgādi? Pareizi piemeklēti regulatori. Ja tos jau izmantojat, iztīriet ierīces, pārbaudiet to tehnisko stāvokli un, ja radusies tāda nepieciešamība, nomainiet baterijas. Šāda sistemātiska apkope novērš sistēmas bojājumus apkures sezonas laikā. Apsveriet iespēju iegādāties modernākus papildu produktus un vadības automatizācijas elementus, lai nākotnē paplašinātu viedās mājas ierīču tīklu.

Kam tas nepieciešams?

Temperatūras regulatori efektīvi ietaupa enerģiju (un līdzekļus), jo novērš telpu pārkaršanu. Optimāla iekštelpu temperatūra ir aptuveni 19-23 grādi pēc Celsija (atkarībā no individuālām vajadzībām). Mājinieku labsajūtai ir labi parūpēties, lai temperatūra telpās nav nejauša un vienmēr saglabātos pareizajā līmenī. Ir vērts atcerēties par siltumapgādes izslēgšanu vēdināšanas laikā un temperatūras pazemināšanu par 3-4 grādiem, kad neviena nav mājās.

Kā to padarīt vienkāršāku?

Uzstādot mūsdienīgu ēkas automatizācijas sistēmu. Pateicoties uzņēmuma SALUS Controls vadības ierīcēm, tādām kā regulators Quantum SQ610 – temperatūra Jūsu mājoklī atjaunosies uz komforta iestatījumiem tieši pirms mājinieku atgriešanās, bet izmantojot sērijas Smart Home produktus, tādus kā atvēršanas sensors SW600 , siltumapgāde automātiski izslēgsies vēdināmajā telpā.

Ēka

Ja vēlaties, lai Jūsu apkures sistēma darbotos pēc iespējas labāk, pavasara sezonā parūpējieties par ēkas siltumapgādes sistēmas stāvokļa pārbaudi. Nepieciešamības gadījumā pasūtiet sistēmas remontu. Jo īpaši svarīgi:

 • logu/durvju nomaiņa vai remont
 • tekņu nomaiņa vai remont
 • jumta remonts
 • drenāža (ūdens izvadīšanas sistēma no grunts slāņiem)
 • tvaika caurlaidīgs siltinājums (piem. minerālvate)

Atbilstošs mitruma līmenis (ventilācija), hermētiskas durvis, logi, jumts un grīdas ir noteicošie faktori mājinieku veselībai un siltumapgādes sistēmas radītā siltuma noturēšanai iekštelpās.

Kontakti
Sākt sadarbību

KontaktiTehniskais atbalsts

support@salus-controls.eu

  UzstādītājsLietotājsAttīstītājs
  Salus

  Zīmola SALUS Controls izplatītājs:
  QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

  Rolna iela 4, Kobielice, 43-262,
  Silēzijas province, PL,
  NIP: 638 180 68 25,
  KRS: 0000440955,
  birojs: +48 32 700 74 53,
  serviss: +48 32 750 65 05,
  fakss: +48 32 790 44 85
  Pirmd. – piektd., 9:00-17:30

  image/svg+xml

  © QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

  Design & Code by Foxstudio