Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

ZigBee tīkls – kas tas īsti ir un kur to izmanto?

ATGRIEZIES

Smart Home uz visiem laikiem ir nonākusi izstāžu zālēs. Mājas tīklu (PAN – Personal Area Networks) izveide ir kļuvusi par nepieciešamību, jo gandrīz ikvienam šodien ir pa rokai risinājumi, kas uzlabo mājas komfortu un ekonomiju: kontrolieri, sensori, viedspraudņi, temperatūras regulatori. Ierīcēm, kas darbojas mājās, ir jādarbojas ātri, savstarpēji savienojoties. Tāpēc jauno tehnoloģiju ražotāji piedāvā saviem klientiem arvien labākus instrumentus, lai izveidotu savienojumus un atkarības starp sadzīves tehniku. Taču, lai ierīces varētu sazināties bezvadu režīmā, tām nepieciešams atbilstošs datu pārraides ceļš, t.i. sakaru protokols. Piemēram, ZigBee.

ZigBee tehnoloģija un mājas automatizācija

ZigBee ir datu pārraides protokols bezvadu tīklos, ko izmanto divvirzienu saziņai starp ierīcēm. Divvirzienu sakari nozīmē, ka jebkura ierīce var gan saņemt, gan nosūtīt signālu. Sistēmu 2002. gadā izveidoja ZigBee Alliance, kas joprojām to izstrādā un popularizē. Jaunā sakaru standarta galvenā iezīme bija zems enerģijas patēriņš un vienkārša, lēta konstrukcija. Un tas strādāja. Daudzi pazīstami tehnoloģiju zīmoli, piemēram, Philips, Siemens, Samsung, Amazon un Bosch, sadarbojas ar ZigBee Alliance.

Patiesībā ir grūti iedomāties Smart Home bez ZigBee tehnoloģijas. To izmanto, lai pārvaldītu ierīces, kas atvieglo mājas ikdienas lietošanu (apgaismojums, žalūzijas, apkures kontrole), bet arī drošības paaugstināšanai (sensori, signalizācijas).

Tajā pašā laikā runa ir ne tikai par ierīču attālinātu darbību, bet arī par lietotāja izdomātu atkarību izveidošanu starp tām. Piemēram: kad kustības sensors konstatē mājinieka klātbūtni, signāls tiks sūtīts tālāk, kā rezultātā iedegsies gaisma, aizvērsies žalūzijas, paaugstināsies temperatūra. Tas tiek darīts automātiski, bez cilvēka iejaukšanās – vienreiz ieprogrammētas ierīces sūta viena otrai signālus, lai “rīkotos”. Mūsdienu ēku automatizācija balstās uz scenārijiem (noteikumiem, atkarībām), ko lietotājs veido pats, vadoties pēc savām vajadzībām.

ZigBee ieguvumi

ZigBee sistēma tika izveidota, lai atbalstītu mājas tīklu (PAN), un tā ir ļoti piemērota šim nolūkam. Tās galvenās priekšrocības ir:

 • Zems enerģijas patēriņš
 • Tūlītēja piekļuve tīklam
 • Viegli izmantot
 • Viegla paplašināšana ar jauniem elementiem
 • Autentificēta datu pārraide (pārraides drošība)
 • Plašs pārraides diapazons: no 10 līdz 100 metriem
 • Pieejama cena ierīcēm, kas atbalsta ZigBee standartu

Kā tiek organizēts ZigBee tīkls?

Mājas ZigBee tīklu var sakārtot trīs tipos: zvaigznes, koki un režģi. Lieta ir tāda, ka tajā strādājošajiem elementiem – koordinatoram, signāla pastiprinātājam, gala izpildmehānismiem – ir labi jāizpilda komunikācijas shēma un tādējādi jāpilda sava loma automatizētā mājā.

Zvaigzne

Vienkārša tipoloģija, ko izmanto, piemēram, Bluetooth. Koordinators ir viena ierīce un visas pārējās ir tai pakārtotas (vergs) – sazinās tieši ar koordinatoru un tikai ar viņu.

Koks

Tipoloģija ir hierarhiska. Koordinators ir “sakne” un pārvalda “nozares”. Katram mezglam ir tam pakārtoti elementi. Gala (izpild)ierīces var atrasties tikai nozares galā, tās nesazinās ar citiem. Tie tikai izpilda “instrukcijas”. Šajā shēmā pārraides kavējumi ir visizplatītākie.

Režģis (mesh)

Tīkla tipoloģija nav hierarhiska. Šeit katra ierīce var sazināties ar otru – vai nu tieši, vai ar starpierīces starpniecību. Šī funkcija uzlabo sistēmas funkcionalitāti un tāpēc tiek uzskatīta par labāko ZigBee tīkla organizācijas veidu.

ZigBee tīkls SALUS Controls tehnoloģijā

SALUS Controls tehnoloģija ir balstīta uz režģa tipoloģiju: pēc koordinatora uzstādīšanas jāuzstāda ar spriegumu darbināmas ierīces (tās arī kļūst par tīkla retranslatoriem), un pēc tam ar akumulatoru darbināmas ierīces. Rezultātā saziņa starp visiem elementiem ir ātra un vienmērīga.

ZigBee standarta ierīces koordinē interneta vārteja, kas savieno tās ar saskaņotu sistēmu mājas tīklā. Tomēr tiešsaistes vadības opcijā tā ir arī saikne starp mājas tīklu un ārpasauli. Kopā ar interneta lietojumprogrammu vārteja ļauj jums kontrolēt savu māju no jebkuras vietas.

ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth — kāda ir atšķirība?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) ir bezvadu sakaru metode, ko izmanto visā pasaulē. To izmanto gan PAN (mājas) tīklos, gan visās publiskās vietās. Kā tas atšķiras no ZigBee protokola? Visvairāk tas patērē vairāk enerģijas. Turklāt ZigBee izveido savienojumu tīklu starp ierīcēm, paplašinot diapazonu līdz 100m. Viena ierīce izstaro signālu aptuveni 10 metru attālumā. Wi-Fi tīklam ir nepieciešami papildu retranslatori, lai palielinātu tīkla pārklājumu caur tīklu. Savukārt abi standarti darbības rādiusa ziņā pārspēj Bluetooth tehnoloģiju – šeit darbības rādiuss ir tikai 10m. Enerģijas patēriņš ir zems, taču datu pārsūtīšanai nepieciešams savienojums ar citu ierīci, kas atbalsta šo protokolu. Aprīkojumam ir “jāatrod” un “jāredz” Bluetooth, galvenokārt, tiek izmantots pārnēsājamās ierīcēs.

Kontakti
Sākt sadarbību

KontaktiTehniskais atbalsts

support@salus-controls.eu

  UzstādītājsLietotājsAttīstītājs
  Salus

  Zīmola SALUS Controls izplatītājs:
  QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

  Rolna iela 4, Kobielice, 43-262,
  Silēzijas province, PL,
  NIP: 638 180 68 25,
  KRS: 0000440955,
  birojs: +48 32 700 74 53,
  serviss: +48 32 750 65 05,
  fakss: +48 32 790 44 85
  Pirmd. – piektd., 9:00-17:30

  image/svg+xml

  © QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

  Design & Code by Foxstudio